تلفن تحت شبکه VOIP
تلفن تحت شبکه VOIP

تلفن تحت شبکه VOIP

تلفن تحت شبکه VOIP

مقدمه

ارتباطات همواره یکی ازملزومات زندگی بشری است و انسان همیشه به دنبال ابداع فن آوری هایی بوده است که بتواند با استفاده از آنها با سایر افراد ارتباط برقرار نماید. در گذشته ای نه چندان دور که انسان استفاده از اینترنت را تجربه نکرده بود، ارتباطات محاوره ای صرفا از طریق تلفن و به کمک خطوط PSTN برگرفته از (Public Switched Telephone Network) انجام می گردید.

ابداع کامپیوترهای شخصی، فن آوری های جدید و نهایتا اینترنت نمونه هائی در این زمینه می باشند که باعث شده است انسان بتواند با استفاده از سرویس های جدیدی نظیر نامه الکترونیکی، چت و مواردی دیگر با سایر افراد ارتباط برقرار نماید.

در حال حاضر می توانیم نظاره گر یک انقلاب واقعی در عرصه ارتباطات باشیم. هر شخص با استفاده از کامپیوتر و اینترنت می تواند با افراد مورد نظر خود ارتباط برقرار نموده، داده ای را مبادله و یا از طریق امکانات نرم افزاری موجود با یکدیگر گفتگو نمایند.

VoIP چیست؟


تکنولوژی که با استفاده از اینترنت و شبکه‌های کامپیوتری قابلیت مکالمات صوتی را فراهم می نماید VoIP نام دارد. این تکنولوژی در مقایسه با خطوط تلفن سنتی، از فن آوری دیجیتال استفاده می نماید و نیازمند به یک بستر شبکه ای است. هم اینک شرکت های متعددی سرویس VoIP را بر روی اینترنت در اختیار علاقه مندان قرار می دهند. در واقع با استفاده از فن آوری VoIP صدای انسان توسط بسته‌های اطلاعاتی IP و از طریق شبکه کامپیوتری مثل اینترنت ارسال می گردد. VoIP به منظور ایجاد یک ارتباط صوتی از سخت افزارها و ابزارهای بسیار منعطف خود که بر بستر شبکه های کامپیوتری استفاده می کند، این انعطاف پذیری که در سیستم های آنالوگ کاملا غیر قابل تصور است باعث محبوبیت ویژه این تکنولوژی شده است.

نحوه ایجاد یک اتصال VoIP


برای ایجاد یك ارتباط مبتنی بر VoIP می بایست مراحل زیر را دنبال نمود (تمامی مراحل می بایست به صورت بلادرنگ انجام می گردد).

1)    تبدیل سیگنال آنالوگ به دیجیتال: تبدیل سیگنال صوتی آنالوگ به سیگنال دیجیتال (مجموعه ای از صفر و یك) توسط یك مبدل آنالوگ به دیجیتال (ADC)

2)    فشرده سازی سیگنال دیجیتال: پس از تبدیل سیگنال صوتی به دیجیتال، بیت های موجود می بایست بر اساس یك فرمت مناسب فشرده تا آماده ارسال گردند. در این رابطه از پروتكل های متعددی استفاده می گردد. PCM و استاندارد ITU-T ,G.711 نمونه هائی در این زمینه می باشند.

3)    استفاده از یك پروتكل بلادرنگ: در این مرحله، بسته‌های صوتی در بسته‌های اطلاعاتی و با استفاده از یك پروتكل بلادرنگ (عموما" RTP بر روی UDP) قرار می گیرند.

4)    استفاده از یك پروتكل سیگنالینگ: در این مرحله لازم است از یك پروتكل سیگنالینگ به منظور فراخوانی كاربر استفاده گردد. پروتكل ITU-T H323 نمونه ای دراین زمینه می باشد.

5)    تبدیل سیگنال دیجیتال به آنالوگ: در سمت گیرنده، می بایست بسته‌های اطلاعاتی از یكدیگر مجزاء، داده ها استخراج و به سیگنال های صوتی آنالوگ تبدیل و در نهایت برای كارت صدا و یا تلفن ارسال گردند.

مرکز تلفن IP چیست؟

مراکز تلفن شبکه‌ای، نسل جدید PBX ها هستند که به دلیل تنوع خدمات و راحتی استفاده از آنها بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. امکاناتی از جمله عدم وابستگی کاربر به محل و امکان استفاده از سرویس‌های تلفن داخلی در هر نقطه از دنیا، خدمات صندوق صوتی، انتقال مکالمه، کنفرانس، پاسخگوی خودکار، منشی هوشمند، قرائت خودکار متن برای مخاطبین، خدمات فکس بر روی شبکه، خدمات Messenger، پست الکترونیک محلی، امکانات متنوع گزارشی از نحوه و میزان تماس‌ها در سیستم، امکان اتصال به سرویس دهندگان خارجی برای برقراری مکالمات خارجی از طریق اینترنت با هزینه‌ای اندک، ضبط خودکار مکالمات و دهها امکان دیگر با رابط کاربری تحت وب می‌تواند تمامی نیازهای تلفنی یک مجموعه کوچک، متوسط و بزرگ را پوشش دهد.

این سیستم با قابلیت‌های متعدد می‌تواند ارتباطات چند رسانه‌ای را میان همه کاربران یک سازمان تسهیل نماید. با ادغام عملکرد چندین سخت افزار مجزا در یک سیستم پیشرفته و کارآمد و نیز به کار گیری فن آوری VoIP این سیستم گزینه مناسبی را برای تسهیل مناسبات اداری، اقتصادی و اجتماعی پیش رو قرار می‌دهد علاوه بر این مزایا راه اندازی، استفاده و نگهداری این سیستم بسیار آسان است. بعلاوه برای استفاده از مرکز تلفن به کابل کشی مجزا نیازی نیست و می توان از بستر شبکه برای ارتباطات فکس، تلفن و ویدئو نیز استفاده ‌شود. با استفاده از امکانات منحصر بفرد مراکز تلفن، همه کاربران، در هر مکانی که باشند تنها با متصل شدن به شبکه داخلی یا ارتباط با شبکه سازمان از طریق اینترنت امکان استفاده از مرکز تلفن سازمان را خواهند داشت. به عبارت دیگر ارتباط مستقیم میان همه کاربران، صرف نظر از موقعیت آنها در ساختمان، شهر و یا در هرجای دیگر به سادگی میسر است. کاربران این سیستم می‌توانند از اداره، شعب دیگر سازمان، منزل و یا حتی در حال سفر، وارد این سیستم شده و از همه قابلیت‌های آن بهره‌مند شوند. همچنین تمامی کاربران بدونه هیچ تمایزی، در مکالمات تلفنی از کیفیت بالای صدا و ابزارهای کارآمدی برخوردار هستند که در حداقل زمان بهینه سازی فعالیت‌های آنان را در پی دارد. این سیستم قابلیت‌های کارآمدی را مانند ارسال پیام های فوری، کنفرانس تلفنی، تهیه لیست مکالمات، تماس و پاسخگویی اتوماتیک، برای کاربران به همراه دارد. برای استفاده از مرکز تلفن  نیازی به صرف هزینه برای گوشی تلفن نیست و میتوان از تلفنهای نرم افزاری بهره برد.

مقایسه سیستم تلفن VoIP با سیستم تلفن سنتی سانترال آنالوگ

رابط های گرافیکی و مبتنی بر وب

مدیریت سیستم VoIP عموما به صورت Web Base و از طریق رابط گرافیکی و کاربر پسند می باشد که باعث می شود کنترل، تنظیم و تغییرات در سیستم بسیار آسان انجام شود. به این ترتیب جهت انجام تنظیمات و تغییرات در یک سیستم تلفن VoIP نیازی به حضور فیزیکی کارشناس VoIP نمی باشد و تمامی تغییرات و کنترل ها از راه دور قابل انجام می باشد.

کاهش هزینه های تلفن

اگر شرکت یا سازمانی دارای چندین شعبه در نقاط مختلف باشد، این شعب علاوه بر این که می توانند یک مرکز تلفن VoIP مستقل داشته باشند می توانند از طریق شبکه اینترانت، اینترنت و یا هر ارتباط IP Base دیگری ، ارتباط تلفنی رایگان و داخلی داشته باشند. همچنین می توانند از خطوط شهری یکدیگر استفاده نمایند. برای مثال شعبه تهران می تواند از خط شهری اصفهان برای تماس استفاده نماید. این امکان در سانترال های آنالوگ وجود ندارد.

نیاز به سیم کشی
در سیستم VoIP می توانید گوشی های تلفن را به پورت های استاندارد شبکه های کامپیوتری متصل سازید (پورتی که می تواند با نزدیک ترین کامپیوتر به طور مشترک استفاده شود). همچنین تلفن های نرم افزاری نیز می توانند به طور مستقیم برروی کامپیوتر نصب شوند در نتیجه می توان از سیم کشی تلفن صرف نظر کرد. در ساختمان های تازه ساز می توان به طور کامل از سیم کشی مستقل برای تلفن صرف نظر کرد.
در مقابل سیستم های تلفن قدیمی دارای رابط های کاربری پیچیده ای هستند که معمولاً تنها برای استفاده کارشناسان آنها طراحی شده اند و کارشناسان آن برای انجام تنظیمات لزوما باید در محل حضور فیزیکی داشته باشند.

گوشی های تلفن
سیستم VoIP از یک استاندارد به نام SIP استفاده می کند که باعث می شود امکان استفاده از هر تجهیزی که از SIP پشتیبانی می کند وجود داشته باشد. بنابراین هیچ گونه محدودیتی در انتخاب تجهیزات و مخصوصا تلفن ها وجود ندارد و می توان در یک سازمان از چندین برند و چندین مدل تلفن بدون هیچ محدودیت و مشکلی استفاده نمود. تلفن های IP در برند ها و مدل های بسیار متنوعی عرضه می شود. تلفن های کارمندی، تلفن های مخصوص اپراتور، تلفن های مدیریتی، تلفن هایی با صفحه نمایش رنگی، تلفن هایی با صفحه نمایش لمسی، تلفن های بی سیم، تلفن هایی با ظاهر مدرن، زیبا و شیک و تلفن هایی با امکان ارتباط تصویری، تلفن هایی هستند که در سیستم VoIP قابل ارائه می باشند.
در سیستم تلفن سانترال های سنتی در انتخاب تلفن محدودیت های وجود دارد. برای مثال در سانترال پاناسونیک برای بکارگیری قابلیت های اپراتور مرکز تلفن، شما باید از تلفن های برند پاناسونیک استفاده نمایید و حق انتخاب دیگری ندارید، به صورت کلی تلفن غیر از برند پاناسونیک با سانترال پاناسونیک سازگاری ندارد.

قابلیت افزایش ظرفیت
در VoIP افزایش خطوط تلفن و شماره های داخلی بدون هزینه های گزاف امکان پذیر می باشد. از آنجایی که اضافه کردن بسیاری از امکانات و قابلیت های پیشرفته در این سیستم به صورت نرم افزاری صورت می گیرد انجام آنها بسیار ساده تر از سیستم های نسل قدیم می باشد. برای مثال اضافه کردن داخلی در این سیستم به صورت نامحدود و بسیار ساده امکان پذیر است بنابراین زمانی که کارمندی به شرکت اضافه می شود فقط مستلزم خرید یک دستگاه تلفن IP هستید و یا می توانید از تلفن های نرم افزاری استفاده نمایید که نسخه های رایگان آن نیز موجود است.
در سانترال های سنتی اضافه کردن داخلی محدود به پورت های فیزیکی موجود در سانترال می باشد و اغلب اضافه کردن خطوط تلفن ورودی و یا داخلی های بیشتر نیازمند ماژول های سخت افزاری گران قیمتی است. در برخی از موارد نیز، نیاز به خرید یک سیستم تلفنی کاملا جدید می باشد.

امکان انتقال شماره تلفن داخلی
بسیاری از پرسنل در یک شرکت علاقه مندند در صورت جابجایی حتی به صورت موقت شماره تلفن داخلی خود را به همراه داشته باشند. با استفاده از سیستم VoIP هر کاربر به سادگی می تواند شماره داخلی خود را به میز کار جدیدش منتقل نماید. این اتفاق بدون هیچ گونه تغییری در سیستم تلفنی اتفاق می افتد. کاربران در حین جابجایی نیز می توانند شماره داخلی خود را حفظ کنند. زمانی که یک کارمند لازم است که امور کاری خود را در منزل و یا هر مکان دیگری به غیر از میز کار خود پی گیری کند، براحتی می تواند تلفن نرم افزاری خود را راه اندازی نماید و به تماس های وارده به داخلی خود، همانطور که پشت میزکارش بود، پاسخ گوید. در حقیقت به خاطر خصوصیات پروتکل SIP، تماس ها در تمام نقاط دنیا قابل دریافت هستند. همچنین در صورت جابه جایی به اتاق دیگر هر کاربر می تواند تلفن خود به محل جدید منتقل کند و همان شماره داخلی خود را داشته باشد. همچنین می توان شماره داخلی هر تلفن را به راحتی و در زمانی کمتر از یک دقیقه به شماره دلخواه تغییر داد. متاسفانه در سیستم های تلفن قدیمی این کار مستلزم تغییرات زمان بر و نصب مجدد آن شماره داخلی می باشد و تغییر در پورتهای فیزیکی و جا به جایی سیم ها می باشد.

صندوق صوتی (Voice Mail)
در سیستم های تلفنی ویپ امکان گذاشتن پیام صوتی برای کاربرانی که در دسترس نیستند می باشد. این فایل صوتی در سرور ذخیره می شود و امکان گوش دادن به این پیام در آینده وجود دارد. همچنین می توان تنظمیاتی انجام داد که فایل صوتی برای شما ایمیل شود. این امکان در سانترال های آنالوگ وجود ندارد.

سیستم گزارش گیری
در سیستم های تلفنی ویپ تمامی تماس ها، اعم از تماس های داخلی، خروجی و ورودی ثبت می شود و می توان گزارش گیری کاملی را برای تماس ها در اختیار داشت. همچنین امکان جستجو بر اساس تاریخ، داخلی و ... وجود دارد.
این امکان برای سانترال های آنالوگ نیازمند تهیه نرم افزار جداگانه و بمراتب ناسازگار و بدونه امکانات پیشرفته می باشد.

سیستم ضبط تماس
همان طوری که تماس ها ثبت می شود امکان ضبط تمامی مکالمات بدون احتیاج به سخت افزاری جداگانه وجود دارد.
این امکان در سانترال های آنالوگ بصورت پیشفرض وجود ندارد.

تماس تصویری
بعضی از تلفن های تحت شبکه امکان ارتباط تصویری از طریق شبکه IP را برای شما فراهم می کند.
این امکان در سانترال های آنالوگ وجود ندارد.

صف انتظار
در سیستم های تلفنی تحت شبکه زمانی که تماس های ورودی از تعداد اپراتورهای پاسخگو بیشتر باشد ناگزیر تعدادی از تماس ها از دست می رود. برای از دست ندادن تماس ها می توان صف انتظار ایجاد کرد و زمانی که تمام اپراتورها مشغول باشند تماس های ورودی در صف قرار می گیرند در این صورت تماسی از دست داده نمی شود .امکان ایجاد صف تماس در سانترال های آنالوگ وجود ندارد.

برخی از قابلیتهای مراکز تلفن VoIP عبارتند از

تخصیص تعداد بسیار زیاد (تقریبا نامحدود) خطوط داخلی

در سیستمهای معمولی مراکز تلفن سانترال مانند پاناسونیک، خطوط داخلی به صورت محدود ارائه میگردند. به عنوان مثال 3 خط شهری با 8 خط داخلی یا 6 خط شهری با 16 خط داخلی عرضه می گردند. در اینگونه مراکز تلفن سانترال معمولا جهت افزایش قابلیت اتصال تعداد بیشتر خطوط داخلی، باید نسبت به خرید و نصب ماژولهای توسعه (در صورتی که سیستم قابل توسعه باشد!) با قیمتهای نسبتا قابل توجهی اقدام کرد. چنانچه سیستم مرکزی تلفن، قابلیت توسعه را نداشته باشد نیز تنها راه افزایش تعداد خطوط داخلی، تعویض کل دستگاه مرکزی تلفن با دستگاهی با ظرفیت بالاتر می باشد.
در مراکز IPPBX مبتنی بر فن آوری VoIP قابلیت تعریف تعداد بسیار زیاد خط داخلی، همچنین بدون نیاز به توسعه سخت افزاری در مرکز سیستم، ارائه می گردد.
قابلیت اتصال نامحدود خطوط شهری FXO و E1, به مرکز تلفن IPPBX
در سیستم IPPBX، با استفاده از فن آوری VoIP، تقریبا بدون نیاز به افزایش حجم شبکه یا مرکز تلفن، امکان اتصال تعداد قابل توجهی خط شهری FXO، یا E1 وجود دارد.

پیغام گیر
امکان فعال نمودن پیام گیر اختصاصی جهت هریک از کاربران داخلی و در صورت نیاز ارسال پیام های ذخیره شده به یک آدرس معین پست الکترونیک.
در سیستم مرکز تلفن VoIP به ازای هر شماره داخلی میتوان یک پیام گیر صوتی تعریف نمود. در صورت نیاز میتوان سیستم را به گونه ای تنظیم نمود که پیام صوتی ضبط شده را به یک آدرس E-Mail نیز ارسال نماید. بدین ترتیب دریافت پیام از هر نقطه (حتی خارج از محل استقرار مرکز تلفن) که بتوان E-Mail را دریافت کرد، ممکن می گردد.
امکان ایجاد صندوق پیشنهادات و انتقادات جهت تماس گیرنده گان تا در صورت نیاز نظرات و پیشنهادات خود را به صورت آزاد، در ساعات اداری یا پس از آن، به مدیریت شرکت انتقال دهند.

امکان تبادل تصویر در هنگام مکالمه
امکان برقراری تماس تصویری در هنگام مکالمه با استفاده از IP Phone های تصویری و همچنین برقراری کنفرانس تصویری (Video Conference) در این سیستم وجود دارد.

قابلیت اتصال چندین مرکز تلفن IPPBX با یکدیگر در گستره شبکه IP
امکان اتصال چندین مرکز IPPBX به یکدیگر وجود دارد و با استفاده از این قابلیت، شرکتها و سازمانهایی که 2 یا چند شعبه در شهر خود، شهر دیگر یا حتی خارج از کشور دارند می توانند بدون استفاده از خطوط تلفن شهری یا راه دور و فقط با استفاده از خطوط تلفن داخلی به ارتباط ماس و مکالمه بین مراکز بپردازند. استفاده از این سیستم هزینه مکالمات شهری و بین شهری و بین المللی را تا حد چشمگیری کاهش می دهد.قابلیت بهره گیری از سیستم کنفرانس با استفاده از خطوط داخلی یا شهری به صورت نامحدود
امکان مکالمه همزمان بین چندین خط داخلی یا خارجی به صورت کنفرانس تلفنی تقریبا به تعداد نامحدود در سیستم وجود دارد.

استفاده از نرم افزار یا گوشی تلفن
جهت استفاده از این سیستم IP Phone های متعدد با قابلیتهای گوناگون در جهان طراحی و ارائه می گردند که (بسیاری از انواع آنها در بازار داخلی قابل تهیه است) البته استفاده کننده با توجه به نیاز و متناسب با بودجه خود می تواند انتخاب مناسبی داشته باشد. استفاده از نرم افزارهای SoftPhone نیز می تواند انتخاب مناسبی جهت کاهش شدید هزینه و در عین حال بهره مندی از اکثر قابلیتها و تواناییهای سیستم باشد. نصب این نرم افزار بر روی سیستم عامل مختلف تلفن های همراه امروزی نظیر iPhone و همچنین گوشیهایی با سیستم عامل Android یا کامپیوترها و لپ تاپ ها با سیستم عامل های ویندوز، توزیع های مختلف لینوکس، مکینتاش، امکان بهره برداری از سیستم را دو چندان می کند. با استفاده از قابلیت حمل که در این وسایل وجود دارد، چنانچه دسترسی به اینترنت نیز فراهم باشد، امکان اتصال آنها به شبکه داخلی تلفن شرکت حتی از مسافتهای بسیار دور به دست می آید. به این ترتیب تلفن همراه یا Laptop شما میتواند در منزلتان به عنوان خط تلفن داخلی از محل کارتان مورد استفاده قرار گیرد.

اتصال سیستم های آنالوگ به مرکز تماس آی پی
مرکز تلفن IPPBX به گونه ای طراحی شده تا استفاده از انواع گوشیهای استاندارد IP Phone (گوشیهایی که پروتکل SIP را پشتیبانی کنند) در آن ممکن باشد. البته باید در نظر داشت تلفنهای معمولی که در مراکز تلفن PBX به خدمت گرفته میشوند را نیز میتوان با استفاده از رابط مناسب در مراکز IPPBX مورد استفاده قرار داد تا هزینه های اجرای سیستم جدید با استفاده از بستر قدیمی کاسته شود.

امکان تنظیم سیستم جهت توزیع متناسب تماس های ورودی بین اپراتورهای شرکت
در جهت پاسخگویی هر چه مناسبتر به ارباب رجوع و ایجاد سهولت در برقراری مکالمه بین تماس گیرنده گان از خارج مجموعه با اپراتورهای داخلی شرکت، روشهای متعددی در سیستم پیش بینی شده تا در کوتاهترین زمان ممکن اپراتورها پاسخگوی تماس گیرنده باشند. این روش ها از الگوریتم های مختلف توزیع تماس استفاده می کند که در زمانی کوتاه باعث افزایش رضایتمندی تماس گیرندگان و اپراتورها می شود.

قابلیت تنظیم صف انتظار پیشرفته
 سیستم IPPBX که از فن آوری VoIP استفاده می نماید، این امکان را به کاربر می دهد که در صورت وجود حجم بالای ترافیک تماس در شبکه، صف انتظار را فعال و تنظیم نماید و جهت آگاهی تماس گیرنده از مدت زمان باقیمانده تا پاسخگویی، زمان مورد نیاز جهت انتظار ایشان را پیش بینی و اعلام نماید.

قابلیت تنظیم آسان انواع پیامهای اعلام
مزایای تلفن گویای هوشمند Interactive Voice Response) IVR) استفاده کننده را قادر می سازد با تنظیم مناسب سیستم، ارتباط متقاضی به منابع اطلاعاتی و همچنین شماره های داخلی به سادگی میسر می گردد.

سهولت در نقل و انتقال
در صورت انتقال محل کار کارمندی از یک اتاق به اتاقی دیگر در همان ساختمان، تنها کافی است تا گوشی IP Phone خود را در محل جدید به کابل شبکه کامپیوتری متصل نماید تا با همان شماره قبلی، مجددا فعال گردد. در صورتی که جابجایی یک خط داخلی در سیستمهای سانترال قدیمی بسیار پر دردسر و نیازمند به حضور تکنسین سیستم تلفن سانترال می باشد.

ارسال فکس نیز به سادگی فرستادن E-Mail
فکس سرور این سیستم امکان دریافت و توزیع و ذخیره فکس های دریافتی را در Mail Box از پیش تعریف شده ای به صورت فایلهایی با فرمت PDF فراهم می آورد. با توانمندی یکپارچه سازی سیستم فکس با E-Mail، ارسال فکس نیز به سادگی فرستادن E-Mail است.

راهبری و کنترل سیستم مرکز تلفن و فکس سرور و ...
این سیستم به مدیر مجموعه امکان می دهد تا گزارشات مختلف آماری از تماسهای ورودی و خروجی به مجموعه را با تمام جزئیات مورد نیاز از قبیل شماره تماس گیرنده، مدت مکالمه، زمان مکالمات، تماسهای بی پاسخ، فاکسها،  E-Mailها و ... را مشاهده نماید.
مانیتورینگ سیستم توسط نرم افزار و بسیار ساده صورت میگیرد. در صورت نیاز، مدیر سیستم میتواند حتی از راه دور نظارت کامل بر عملکرد کل سیستم داشته باشد و در شرایطی که لازم بداند نسبت به ضبط یا شنود یک یا چند خط داخلی یا شهری به صورت هم زمان و بدون نیاز به نصب تجهیزات اضافی، اقدام نماید.
محیط نرم افزاری کاملا Web Based است و به گونه ای طراحی شده تا اعمال تغییرات و تنظیمات سیستم به سهولت امکان پذیر باشد. این محیط امکاناتی را فراهم می آورد تا عملیات پشتیبانی و نگهداری سیستم از راه دور امکان پذیر باشد.

امکانات مرکز تلفن شرکت ارتباطات کویر سپاهان

1)    دارای سیستم کامل تلفن داخلی IPPBX همراه با صندوق پستی.
2)    دارای سیستم کنفرانس مکالمات.
3)    قابلیت توزیع خودکار تماسها (ACD).
4)    قابلیت شماره گیری داخلی مستقیم (DID).
5)    قابلیت سیستم جامع پاسخگوی گویا (IVR).
6)    قابلیت دریافت FAX و ارسال به پست الکترونیک.
7)    قابلیت اتصال به VoIP Carrier جهت ارتباطات بین المللی.
8)    امکان مدیریت تحت وب برای همه کاربران و مدیر سیستم.
9)    توانائی تبدیل کدینگ.
10)    امکان مدیریت موسیقی های انتظار.
11)    امکان مسیریابی پویای ارتباط ها توسط قوانین CID/DID.
12)    عدم وابستگی کاربر به محل و امکان استفاده از سرویس های تلفن داخلی در هر نقطه وجود.
13)    امکانات متنوع گزارش گیری از نحوه ومیزان تماسها درسیستم.
14)    امکان اتصال به سرویس دهندگان خارجی برای برقراری مکالمات خارجی از طریق IP.
15)    امکان ضبط مکالمات به دو حالت دستی و خودکار برای تماس های خروجی و ورودی به صورت مجزا به صورتیکه:
2-15)    درصورت نیاز با شماره گیری کد در حین تماس، تماس ضبط شود
2-15)    به صورت خودکار تماس ضبط شود
16)    امکان برقراری تماس از طریق SoftPhone اختصاصی این مرکز.
17)    امکان استفاده از سایر سیستم ها بصورت Web Service.
18)    مرکز HA(High Available) بوده و امکان ايجاد شرايط Failover و Redundancy در هريک از اجزاء وجود دارد.
19)    مرکز مقياس پذير می باشد و قابليت توسعه از نظر حجم تماس های صوتی (تا 2500 تماس همزمان(، الکترونيکی، داخلی آنالوگ و خارجی
20)    مرکز تماس دارای يک سياست و استراتژی امنيتی مناسب بر روی کليه اجزاء شبکه و سرور ها و Application ،Mail ،Agent بوده و از ابزار های استاندارد Firewall بر روی شبکه و محل های پاسخگوی (Agent) را دارد.
21)    درصورت استفاده از Clustering در هر يک از اجزاء ديدگاه مديريت سيستم از يک جزء واحد ديده می شود.
22)    امکان ثبت Event Log اجزاء مرکز تماس در يک نرم فزار جانبی به گونه ای که میتوان گزارش های خاص هر جزء مرکز را بنا به نوع و زمان وقوع فيلتر نماید.
23)    سیستم به واسطه کامپوننت خاص خود، قادر است بدون نیاز به هیچ سخت افزار جانبی اضافی، هرگونه سناریو مخابراتی را با زبانهای برنامه نویسی تحت دات نت اعمم از C# یا VB.Net و یا زبان برنامه نویسی جاوا پیاده سازی نماید
24)    در اختیار گذاشتن کليه رابط های مربوط به هريک از اجزاء مرکز تماس نظير TAPI,JTAPI, SDK يا هر رابط گزارشی يا کنترلی به همراه مستندات مربوط به کارفرما.
25)    قابیلت پشتیبانی Busy Lamp Field (BLF).
26)    قابليت مشاهده و شنود تماس توسط اپراتور اصلی و ناظر و تشخيص آن توسط اپراتور پاسخگو.
27)    امکان گزارش گيری تماس ها بر مبنای تاريخ و زمان تماس، نوع رسانه به صورت کلی يا از هر داخلی.
28)    امکان فيلتر کردن گزارش ها بر اساس تاريخ، زمان، رسانه و داخلی در مرکز .
29)    امکان به کار گیری TC (Thin Client) به جای PC.
30)    امکان تهيه نسخه پشتيبان خودکار و بازيابی برروی تنظيمات، پايگاه داده، گزارش های کليه اجزاء سيستم، روال پاسخگوئی رسانه های مرکز،... برروی سيستم پشتيبان گيری.
31)    سیستم توانایی مزاحم یابی در خطوط داخلی و شهری را دارد.
32)    ارایه گزارشهای آماری در سیستم وجود.
33)    قابلیت ارایه صورتحساب (قبض) برای مشترکین.
34)    قابلیت ذخیره سازی اطلاعات حداقل به مدت یکسال و در صورت نیاز بیشتر از یکسال.
35)    قابلیت ذخیره سازی کلیه تماس های مشترکین داخلی و شهری.
36)    اطلاعات ذخیره شده در سیستم به صورت گزارشات متنوع و با زبان فارسی.
37)    دارا بودن صندوق صوتي هر داخلی.
38)    قسمت های سویچینگ و کنترلی کل سیستم بصورت Full Redundant ,Full Duplicate ,Hot Standby می باشد.
39)    سیستم سخت افزاری استاندارد، دارای تهویه استاندارد، منبع تغذیه بکاپ، ذخیره ساز جامد، حافظه اصلی ECC و دیگر سخت افزارهای متناسب با سرور.
40)    در بخش کنترلرها حافظه های اصلی به صورت Duplicate، Redundant،  Hot Standbyدر نظر گرفته می شود که اطلاعات مرکز بصورت اتوماتیک روی هر کدام از آنها ذخیره شود و به صورت Online در مدار قرار گیرد.
41)    قسمت I/O سیستم (O&M) دارای پورتهای دسترسی بصورت محلی و راه دور می باشد.
42)    کارتهای مشترکین به صورت Hot plug می باشد.
43)    سیستم قابلیت بکاپ خودکار پس از هرگونه تغیرات نرم افزاری.
44)    دارای ساختار یکپارچه برای توسعه سیستم در آینده.
45)    سیستم قابلیت توسعه تا 100000 (یکصد هزار) مشترک که فقط با تهیه لایسنس و سخت افزار مربوطه امکان پذیر می باشد.
46)    ارتقاء سیستم بدون اختلال در ارتباطات.
47)    سیستم دارای قابلیت ذاتی استفاده از تلفن های بیسیم استاندارد (DECT, Wi-Fi, Mobile, EXTENSION).
48)    ظرفیت ترافیکی سیستم برای کلیه مشترکین و ترانکها به صورت 50 از 100 در تمامی بسترهای (TDM , IP).
49)    مرکز تلفن قابلیت اتصال به شبکه های IP و ایجاد IP Networking و IP Trunking در شبکه های  LANو WAN را دارد.

مشخصات مشترکین آنالوگ
1)    دارای تمامی امکانات آنالوگ (Full Features) که تمام سرویس های تلفنی نظیر ID Caller ، AUTOMATIC CALL BACK  ،CALL TRANSFER، CALL FORWARDING، CALL PIKUP ,CONFERANC و... که شرح آنها در جدول
شماره-1 در پیوست موجود می باشد را پشتیبانی می کند.
2)    قابلیت انتقال از MDF  تا فاصله 5000 متر را روی کابلهای مخابراتی 04 و06 و ... را پشتیبانی می کنند.
3)    قابلیت انتقال روی بسترهای فیبر نوری و رادیویی (DLC).
4)    دارای مدار محافظ در مقابل جریان و ولتاژ بالا.
5)    قابلیت نشان دادن شماره Caller ID روی تمام دستگاهای تلفنی که دارای این سرویس می باشند (نه یک دستگاه خاص).
6)    قابلیت دریافت سرویسهای شبکه مخابراتی کشور را دارند که بصورت دو طرفه می باشد. مثلا Caller ID از سمت مخابرات را دریافت و ارسال می کند.

مشخصات مشترکین IP
1)    قابل تعریف و اتصال در شبکه های LAN و WAN.
2)    همخوانی با پروتکل های استاندارد نظیر G729A-G729-H323 و SIP.
3)    قابل اتصال به تمام IP Phone های استاندارد.
4)    دارای سرویس های عمومی نظیرCaller ID ,Call Back ,Conference ,Call Forwarding ,Video Conference, و...
5)    قابلیت دریافت وارسال سرویس های شبکه مخابرات ایران و سرویس های استاندار مخابراتی.
6)    قابلیت دریافت وارسال فاکس.

مشخصات ترانک های شهری CO
1)    ترانک ها بصورت دو سیمه قابل اتصال به صورت مستقیم به مرکز می باشند.
2)    توان دریافت وارسال سرویس های مخابراتی از دو سمت (داخلی به شهری و شهری به داخلی مثل سرویس Caller ID به دو سمت).
3)    ترانک ها دارای مدار حفاظت در مقابل جریان و ولتاژ بالا می باشند.

مشخصات ترانکE1
1)    ترانکهای E1 با تمام پروتکلهای استاندارد ETSI وITU-T وCCITT همخوانی داشته و قابل اتصال با تمام پروتکلهای استاندارد به سویچ سمت مقابل می باشند.
2)    ترانک ها بصورت مستقیم به مرکز متصل می گردند. بدون نیاز به مبدل ها و مدارهای اضافی نظیر Protocol Convertor و ...
3)    مرکز توان اتصال به کلیه تجهیزات مخابراتی استاندارد ITU-T ,CCITT ,ETSI را به صورت مستقیم دارد.
4)    مرکز قابلیت اتصال به شبکه ISDN به دو صورت PA  و BA را دارد.

مشخصات ترانکIP
1)    در ترانک امکان ایجاد یک شبکه IP TRUNK در بسترهای مخابراتی.
2)    قابل اتصال به تجهیزات سمت مقابل بدون مبدل های اضافی با استانداردهای جهان ITU-T ,ETSI ,CCITT.
3)    مدیریت روی IP Networking ایجاد شده در یک ساختار.
4)    ترانک IP دارای سرویس های عمومی نظیر ,Caller ID ,Call Back ,Conference ,Call Forwarding ,Video Conference و... می باشد.
5)    تمام سرویس های موجود در مرکز در مدارهای ترانک امکان پذیر می باشد.

مشخصات اپراتورها
1)    اپراتورها به صورت PC Base و غیر PC Base می باشد.
2)    کامپیوترها مورد نیاز شامل LCD وکیس و ماوس و HandsetوHeadset می باشند.
3)    کلیه سرویس های مرکز تلفن روی اپراتورها امکان پذیر می باشند مخصوصا TRUNK TO TRUNK CONNECTION T.T.T  (اتصال دو ترانک به همدیگر در انواع مختلف E1به COو IPبه COو IPبهCO)

مشخصات تجهیزات جانبی
1)    کابل و کانکتورهای خروجی از مرکز به صورت استاندارد با فاصله 30 متری می باشند.
2)    ترمینالهای سمت سوییچ برای 3000 مشترک و همراه با مدار محافظ در نظر گرفته می شود.
3)    یک دستگاه کامپیوتر کامل جهت عییب یابی و O&M سیستم در نظر گرفته می شود.
4)    تجهیزات و نرم افزار جهت کنترل از راه دور از اینترنت، اینترانت و ... در اختیار کارفرما قرار داده می شود.
5)    سیستم دارای صندوق صوتی VOICE MAIL با مشخضات زیر می باشد:
5-1)  سیستم قابلیت ایجاد 5000 صندوق صوتی برای همه مشترکین را دارد.
5-2)  سیستم دارای ارایه صندوق صوتی عمومی جهت اعلامیه های عمومی می باشد.
5-3)  سیستم قابلیت دریافت و ارسال پیامهای مشترکین داخلی و شهری را دارد.
1 Busy override OK
2 Call forwarding busy OK
3 Call forwarding no answer OK
4 Call forwarding follow me OK
5 Call hold OK
6 Call park OK
7 Call pick up OK
8 Call transfer OK
9 Direct outward dialing OK
10 Do not disturb OK
11 Toll calls restriction OK
11 DTMF & rotary dialing OK
11 Trunk to trunk connection OK